Kajakalju

Kajakalju (läti keeles Skaņaiskalns) looduspark meelitab omapärase õhustikuga ning pakub innustust ja meeldivaid puhkehetki igal aastaajal. Siit, Salatsi (Salaca) jõe äärest leiab kolme kilomeetri ulatuses hulgaliselt omapäraseid loodusobjekte.

Eriti maaliline on jõgi vahemikus Valtenbergi mõisast Kajakaljuni. Siin kasvab paljudes legendides esinev Libahundi mänd, mille juurte alt on aastate jooksul minema uhutud pinnas, jättes endast maha suured juurekaared.

Kaugele ei jää ka Kuradikivi. Legendi kohaselt vedas kivi kohale Vanakurat ise, kui tahtis Salatsi jõge seisma panna. Läheduses kirenud aga kukk ja kurat jätnud kivi sinnapaika.

Salatsi vasakult kaldalt leiab Inglikoopa, mis on nime saanud kaarekujulise paljandi tõttu, millel on inglitiibade ilme.

Armastusesillal võivad üksteisele oma saladusi sosistada armunud, jätkates teekonda mööda Unelmatreppe – nagu seda teinud ammusel ajal Valtenbergi mõisatütar Eleonora oma väljavalituga.

Jõge palistavad punakast liivakivist paljandid ning pea igasse käänukohta on Salatsi oma voolamisega tekitanud koopa. Tähelepanuväärseim neist on Kuradikoobas, kus ennemuistsel ajal elanud üks ebameeldiv saatan, kes Mazsalaca elanikele kuidagi rahu ei tahtnud anda.

Koopa juures voolab selge veega allikas. Skābumbaļļa allikavesi on kuumadel suvepäevadel jahutanud sadu matkajaid, ja tõotab seda teha veel pikalt.

Mööda Päkapikurada kutsub teid jalutama päkapikk Taciņš. Rajal võib tervitada öökulli ja pöialpoisse ning lõõgastuda maalilise tamme okste all.

Nelgikalju on maaliline 300 m pikkune ja 20 m kõrgune punaka liivakivi paljand. Kunagi kasvasid paljandi seintel lõhnavad valged nelgid, millest kalju ka oma nime sai. Eriti ilus vaade kaljule avaneb Kuradi kantslist. See on koht, kus Vanakurat pidas oma kihutuskõnesid, kuni ta lõpuks vallast minema kihutati.

Kurbadsi raja äärest leiab Läti muinasjuttudest tuntud mära poja, jõumees Kurbadsi ja teisi temaga seotud tegelasi. Need on innustust leidnud kohaliku kandi Kurbadsi-muinasjuttudest.

Ning loomulikult Kajakalju ise, mis on üks populaarsemaid geoloogilisi moodustusi Lätis. Liivakiviseina nõgusus on omapärane akustiline efekt – ebaharilikult selge kaja, mis on vähemalt Lätis täiesti ainulaadne.

Pargi sissepääsust kuni Kaljakaljuni viib piki Salatsi kallast uus temaatiline rada nimega Linnud lendavad koju, mida mööda jalutades saavad külastajad jälgida kauneid jõekaldaid, kiikuda, värskendada end allikaveega ning jälgida puhkeplatvormidelt jõge. Eriti rõõmsad on tavaliselt väiksemad looduspargi külastajad, kel on võimalus mängida uutel atraktsioonidel. Neile on siin erisugu kiiged, võimalus ronida vaatetorni, lasta alla liumäest, ronida ja roomata suhteliselt väljakutsuvatel atraktsioonidel, kuniks täiskasvanutel on mugav kõrval olevatel pinkidel puhata ja lapsi valvata. Ühtlasi näeb siin meie uusi puitskulptuure.